CZELEKTRO - Úprava transformátoru FZ1 pro železnici

Úprava transformátoru FZ1 pro železnici

Úprava známého trafa FZ1 na pulsní regulátor

Po dlouhé odmlce Vám zde představuji další návod, jak přestavit, upravit a zlepšit původní, známý německý transformátor typu FZ1. Celé to vzniklo, že mně jeden člověk oslovil o úpravu napáječe, proto jsem vytvořil obvod, který vychází z impulsního regulátoru již prezentovaného na tomto webu. Úprava zapojení vzpočívá pouze o přidání usměrňovače s větším filtrační kapacitou. Transformátor má celkem 3 sekundární vinutí, 1 vinutí 16VAC pro příslušenství a dvě vinutí pro trakční regulaci. My ovšem využijeme pouze jedno vinutí z původního mechanického regulátoru (Ano teoreticky by FZ1 díky dvěma vinutími utáhl ragulátory dva, ale budeme se držet původního předepsaného výkonu transformátoru). Co naopak na regulátoru přibude je přepínač směru trakce, jelikož regulátor neumožňuje jedním potenciometrem ovládat oba směry (jsou i takové obvody, ale cena a parametry nejsou zrovna nejlepší)
V původním mechanickém regulátoru většinou odchází mechanický přepínač směru nebo kontakty regulátoru na vinutím. Všechny tyto mechanické součásti odstraníme, necháme pouze základovou pertinaxovou desku, ovšem pozor, aby se při demontáži neutrhli drátky z primárního vinutí. Taktéž demontujeme původní selenový usměrňovač. Proudovou bimetalovou ochranu necháme na svém místě, využijeme ji.
Po sestavení vlastního regulátoru ověříme funkčnost, třeba na laboratorním zdroji a při správné funkci regulátor vhodným způsobem umístíme přes distanční sloupky k pertinaxové desce kde jsou upevněny bimetalové ochrany. Následně zapojíme jedno vinutí sériově s tepelnou ochranou na vstup regulátoru, tedy usměrňovače.
Teď již máme vnitřní mechanickou část za sebou, a nyní je třeba upevnit potenciometr a přepínač směru na horní kryt regulátoru. Jelikož na mé potenciometry nepasuje původní šipka, použil jsem jinou šedou šipku, myslím ale, že to ničemu nevadí. Potenciometr je upevněn na hliníkovém plechu tl. 1mm, plech s potenciometrem je upevněn třemi šrouby ke krytu regulátoru. Přepínač směru trakce je montován přímo do plastu krytu.
Pokud se vše zdaří tak je už téměř vyhráno, zbývá zapojit přepínač a původní svorky FZ1, to už ale každý zvládne. Také doporučuji u bimetalové ochrany povolit o cca půl až jednu otáčku červík kontaktu - tak aby ochrana reagovala o něco rychleji na případný zkrat a koncový tranzistor neodešel do věčných lovišť (červík je vhodné zajistit třeba kapkou barvy proti pohybu) . Koncový tranzistor může mít chladič, ale není nutný, jen pozor na časté a dlouhodobé zkraty, které se regulátoru nemusí příliš líbit.
Ne vše je v textu, proto přidávám fotky z montáže, které ledacos prozradí.
Přeji ať regulátor slouží!
Po předchozí domluvě, mohu takto regulátor upravit. Návrh plošného spoje pouze na vyžádání
Obvody jsou také k dostání na modelářské prodejně ve Žďáru nad Sázavou v kulturním domě www.mkzdar.cz

osazovací plán
 schéma obvodu (bez usměrňovače)

Před úpravou:
 před úpravou
 Po demontáži
 DPS
 Po montáži
 Způsob uchycení
 Celek

© 2008-2019 , všechna práva vyhrazena(kopírování jakékoliv části z tohoto webu, pouze se souhlasem jednoho z adminů!)


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 20. 8. 2011, 21:19 | Přečteno: 22929x | Kategorie: Návody | Napsal: kroupahans |
Komentáře: 6

Warning: Parameter 2 to TexyLinkModule::processLineURL() expected to be a reference, value given in /data/web/virtuals/32169/virtual/www/inc/texy/texy.php on line 1043
.:. sten
gravatar

Zdravím, na kolik peněz by přišel tento pulzní regulátor? Mám tento zdroj je i s přepínačem směru jízdy. Šlo by tento modul uplatnit i na něj? Díky ze odpověď!

Odpověď | 2011-11-14 18:44:24

Warning: Parameter 2 to TexySmiliesModule::processLine() expected to be a reference, value given in /data/web/virtuals/32169/virtual/www/inc/texy/texy.php on line 1043
gravatar

Dobrý, myslím, že by uplatnit šel

Odpověď | 2011-11-24 22:42:55
gravatar

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat zda by bylo možné od Vás získat návrh plošného spoje či ještě lépe, přímo je od Vás koupit? Děkuji za jakoukoli odpověď na můj e-mail. S pozdravem Vladimír Čereba

Odpověď | 2011-12-20 22:41:08

Warning: Parameter 2 to TexySmiliesModule::processLine() expected to be a reference, value given in /data/web/virtuals/32169/virtual/www/inc/texy/texy.php on line 1043
gravatar

Dobrý den, zatím zřejmě nebudu poskytovat návrhy. Pouze hotové obvody, nebo si každý musí udělat návrh sám. Jisté okolnosti mě k tomu donutili. Omlouvám se.

Odpověď | 2011-12-29 01:18:29
gravatar

…šlo by toto zařízení vyrobit jako samostatné a skompletní trafo v původním stavu propojením vodiči použít jako zdroj? Děkuji za odpověď.

Odpověď | 2011-12-30 13:28:47
gravatar

Dobrý den, možné to je, fungovat to bude.

Odpověď | 2011-12-31 17:38:25
Přidej komentář
Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!
| Freehosting Ic.cz |Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz| | | |